ONLINE ŞEHİR PORTALI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?

+2
general_einstein
Ekşili Jelibon
6 posters
YazarMesaj
Ekşili Jelibon
Stajer RockeR
Stajer RockeR
Ekşili Jelibon

Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Empty
MesajKonu: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeSalı Ocak 15, 2008 10:45 pm

Arkadaşlar benim aklımı son zamanlarda karıştıran bi konudan bahsetmek istiorum.
Örneğin: Ben kırmızıyı "kırmızı" olarak görüyorum. ama karşımızdaki insan da onun kırmızı olduunu biliyor ancak aynen benim gördüüm "kırmızı" gibi mi görüyor oda?
Yada limonun ekşi olduunu ve keskin bir tadı olduunu biliriz. Peki hepimiz aynı keskin tadı alıoruz?
general_einstein
Uzman RockeR
Uzman RockeR
general_einstein

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeSalı Ocak 15, 2008 10:52 pm

insan yapısıyla alakalı bu...

ha renkler tartışılır...esasında renk yoktur...spectrum prizması var(öyleydi adı sanırsam)...ışığın kırılmasıyla çeşitli renkler çıkıyor...mesela elinde mavi bir kalem var, karanlık bir ortamda mavi olarak görüyor musun...fizik dersinde görürsünüz muhakkak optik konusu Smile
Ekşili Jelibon
Stajer RockeR
Stajer RockeR
Ekşili Jelibon

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeÇarş. Ocak 16, 2008 12:18 am

Haklısın ancak benim demek istediim renklerin tonlamasıyla veya karanlık olup olmamasıylan ilgili deil. Yani her insna renkleri karşısındaki diğer insan gibi görmüyo olabilir, atıyorum pembeyi, mavi olarak görüodur, ama ismini pembe olarak bildii için (çünkü insandan insana o rengin isminin pembe olduu aktarılmıştır) her o rengi gördüünde "evet bu pembe" diodur. Diğer insanlarda onun adını pembe olarak bildii için onlarda " evet haklısın bu pembe" diolardır. Ama gördükleri renk aynı olmayabilir ama ikiside o gördükleri rengin ismini pembe olarak biliolardır. Very Happy Karışık mı oldu biraz?! Very Happy
general_einstein
Uzman RockeR
Uzman RockeR
general_einstein

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeÇarş. Ocak 16, 2008 12:23 am

Ekşili Jelibon demiş ki:
Haklısın ancak benim demek istediim renklerin tonlamasıyla veya karanlık olup olmamasıylan ilgili deil. Yani her insna renkleri karşısındaki diğer insan gibi görmüyo olabilir, atıyorum pembeyi, mavi olarak görüodur, ama ismini pembe olarak bildii için (çünkü insandan insana o rengin isminin pembe olduu aktarılmıştır) her o rengi gördüünde "evet bu pembe" diodur. Diğer insanlarda onun adını pembe olarak bildii için onlarda " evet haklısın bu pembe" diolardır. Ama gördükleri renk aynı olmayabilir ama ikiside o gördükleri rengin ismini pembe olarak biliolardır. Very Happy Karışık mı oldu biraz?! Very Happy

biri pembe diğeri mavi görüyosa birisinin gözü bozuktur Very Happy:Very Happy
Ekşili Jelibon
Stajer RockeR
Stajer RockeR
Ekşili Jelibon

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeÇarş. Ocak 16, 2008 12:36 am

bilemiorum... Very Happy ama göz bozukluuyla alakası olmadıını düşünüyorum... yani bnce herkesin her rengi aynen karşısındaki gibi gördüünü kanıtlamak zor Very Happy (büyük konuşmiyim bn yine de Very Happy )
i_rem
Acemi RockeR
Acemi RockeR
i_rem

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeÇarş. Ocak 16, 2008 1:31 am

cnm renkleri görmek ve adlandırmak eğer belli şeyler bilinmeseydi değişken olabilirdi.yani dediğin düşünülmesi gereken bi konu bence!!Bununla ilgili Bi sürü yorum yapılıo zaten.ama renKlerin algılanışı bize çağrıştırdıklarıyla oraNtılı Olarak değişir bence
thchica14
Stajer RockeR
Stajer RockeR

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimePtsi Ocak 21, 2008 6:11 pm

hayyiirr
tmqoliqimmm
Kurmay RockeR
Kurmay RockeR
tmqoliqimmm

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimePtsi Şub. 11, 2008 8:34 pm

bence hayır herkez birşeyi farklı şekilde yorumlayabilir...
BuRçE
Master RockeR
Master RockeR
BuRçE

MesajKonu: Geri: Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?   Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar? Icon_minitimeÇarş. Mayıs 07, 2008 5:46 pm

farklı şekilde yorumlarız...ama en azından herkes bi rengi aynı algılar..aynı şekilde görürr..aynı renk olduğunu bilir....mesala turuncu deyince herkes aynı rengi düşünür...portakal rengi gibi.....tad alma konusunda ise bi yorum yapamayacağım....

Sizce her insan renkleri ve tatları aynı şekilde mi algılar?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sizce kimler unutuldu =(